THAUMATROPE
Thaumatrop je jednoduchá optická hračka využívající nedokonalost lidského oka. Když se totiž člověk dívá na dva se rychle střídající obrázky, spojí si je do jednoho a vznikne tak iluze nového obrazu. Podoby thaumatropu bývají různé.
Jak ho tedy vyrobím?
K výrobě thaumatropu je třeba tvrdší papír, nůžky, pastelky (fix), dvě šňůrky cca 25 cm dlouhé (nebo gumičky) a ideálně děrovačka.
0) Na tvrdší papír si nakreslím kolečko s průměrem 8 cm
(čím větší je kolečko, tím větší thaumatrop bude).
1) Kolečko vystřihnu a rozmyslím si, co na svůj thaumatrop nakreslím.
2) Na jednu stranu nakreslím část obrázku.
3) Kolečko obrátím na druhou stranu i vzhůru nohama a nakreslím na něj druhou část obrázku.
4) Po obou stranách propíchnu (ideálně děrovačkou) otvory na šňůrku.
5) Protáhnu šňůrky otvory.
6) Každou šňůrku chytnu jednou rukou a otáčím jimi tam a zpět tak rychle, jak dokážu.
Nevíte, co byste nakreslili? Zkuste na jednu stranu nakreslit akvárko a na druhou rybičku. Nebo na jednu strana ptáčka a na druhou klec. Pamatujte, že druhý obrázek musí být vždy vzhůru nohama!
Možné jsou i jiné postupy. Např. aby se mi lépe přemýšlelo o tom, jak se obrázky spojím, tak kreslím na dvě kolečka, která nakonec slepím. Šňůrku je tak možné při lepení mezi kolečka vložit a není třeba thaumatrop dírkovat.
https://muzeumkarlazemana.cz/thaumatrop/#:~:text=Thaumatrop%20je%20jednoduch%C3%A1%20optick%C3%A1%20hra%C4%8Dka,Podoby%20thaumatropu%20b%C3%BDvaj%C3%AD%20r%C5%AFzn%C3%A9.
FLIPBOOK
Flipbook je nejstarší animační technika, která nás nepřestává bavit ani v dnešní digitální době. Její kouzlo spočívá v jednoduchosti a v dostupnosti. Flipbook si může udělat téměř každý. Stačí volné odpoledne a trpělivost. Díky moderním technologiím můžeme kresbu střídat i s digitální animací či fotkami, které stačí vytisknout a sešít v mini knížku.
HISTORIE
https://www.youtube.com/watch?v=29SCiHN9zCI
Žádné komentáře:
Okomentovat