pátek 31. března 2017

31/3 pa A - PLENÉR

Dnes bylo nádherně, vlastně úplně letně a o tom, že je jaro nám prozpěvovali ptáčci na zahradě a rozkvetlá třešeň se klenula jako vstupní brána Českého středohoří. Povídali jsme si o tom, kdy poprvé vyšli malíři z ateliérů, jaký výtvarný prostředek jim to umožnil a kdy a co potom následovalo.

Barbizonská škola (asi 1830–1870) byla skupina francouzských malířů zaměřených na krajinomalbu, kteří se kolem roku 1830 usadili v okolí vesnice Barbizon poblíž Fontainebleau, aby zde přímo v přírodě nacházeli motivy pro své obrazy. Podle Barbizonu také skupina dostala své jméno. Umělci barbizonské školy, kterou založil malíř Théodore Rousseau, byli ovlivněni starými holandskými mistry a anglickými krajináři, zejména Johnem Constablem.
 
Théodore Rousseau: Barbizonská krajina (kolem 1850)
Jean-François Millet: Sběračky klásků (1857)
Cílem malířů barbizonské školy byl odvrat od strnulého klišé v ateliéru komponované krajiny a návrat k reálné přírodě. Zde se zrodil nový směr ve vývoji krajinomalby zvaný plenér neboli malba v přírodě, pod širým nebem, (francouzsky en plein air). Realistickým vztahem ke krajině a plenérismem ovlivnili umělci této školy impresionisty.


Jako podsedáky nám posloužil odpadový materiál - sponzorský dar firmy NETEX / http://www.netex.cz/ DĚKUJEME!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat